Wieści

Ślōnsko GRAMATYKA je richtig dobro!

Ślōnsko GRAMATYKA je richtig dobro!

Ponad 70% mieszkańców woj. śląskiego chce uznania “ślōnskiej godki” za język regionalny! W niemal 43% przypadków odpowiedź brzmi „zdecydowanie tak”, 28% respondentów odpowiada „raczej tak”. Zadeklarowanych przeciwników takiego rozwiązania jest zaledwie 6,5% a odpowiedzi „raczej nie” udzieliło nieco ponad 10%. 12% badanych nie ma zdania na ten temat. Badanie przeprowadzono w czerwcu br. na reprezentatywnej(…)

Tychy – moje miasto

Udało się! W poprzedniej kadencji Sejmiku woj. śląskiego doprowadziłem do przekazania Miastu Tychy większościowego pakietu spółki Megrez, czyli Szpitala Wojewódzkiego. Tychy zawsze są w centrum mojej samorządowej działalności – gdziekolwiek jestem i cokolwiek robię. Tychy to miasto, z którym jestem związany niemal od urodzenia. Tutaj zaczynałem działalność społeczną i samorządową. Przez ponad 10 lat lat byłem tyskim(…)

Idą wybory – szansa dla Tychów

  Wybierz posła z Tychów!  Za kilka tygodni wybory. Ostatniego posła z Tychów wybraliśmy w 2001 roku. To niemal 20 lat temu… Kto z tyszan powalczy o poselski mandat tym razem? Jakie będzie miał szanse na zwycięstwo? Dowiemy się już wkrótce. Dwoje spośród mieszkańców Tychów weszło właśnie do gry. Miejski zarząd Platformy Obywatelskiej jednogłośnie udzielił rekomendacji(…)

Województwo Śląskie

Województwo śląskie jest jednym z najsilniej zurbanizowanych polskich regionów. Wśród 36 powiatów aż 19 to powiaty grodzkie, czyli miasta na prawach powiatu. Jesteśmy jednym z najsilniejszych regionów w Polsce. Demograficznie – w województwie mieszka ponad 4,5 mln. ludzi i gospodarczo – wytwarzamy niemal 13% polskiego PKB. Na czele władz samorządowych regionu stoi Zarząd Województwa, w którym w poprzedniej(…)

Kilka słów na mój temat

Od grupy ważnych dla mnie osób z naszego regionu: Dr Jan Sarna, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi. „Cenię ludzi, którzy potrafią pomagać potrzebującym… śpiewająco. Michał Gramatyka wraz z kolegami – szantymenami od lat wspiera projekty Fundacji organizując w Tychach koncerty muzyki mórz i oceanów. Warto inwestować w ludzi, którzy łączą profesjonalizm(…)

Perły i Łotry

Uwielbiam śpiewać. W 1998 roku dołączyłem do szantowej grupy „Perły i Łotry Shanghaju”. Moja przygoda z pieśniami mórz i oceanów trwa więc już dwie dekady. Występujemy na polskich i zagranicznych festiwalowych scenach, wraz z przyjaciółmi nagrywamy płyty. Bawimy się muzyką odkrywając pieśni marynarzy z odległej przeszłości. „Perły i Łotry” to nie tylko śpiewanie i granie. To grupa(…)